Posiadanie promiennego uśmiechu jest pragnieniem, a czasami nawet realną potrzebą wielu z nas.

Posiadanie białych zębów zawsze było synonimem dobrego zdrowia i umiejętności dbania o siebie. W Stanach Zjednoczonych bardzo jasny uśmiech jest nawet uważany za dowód Państwa sukcesu społecznego.

Nie popadając w takie skrajności, możemy uznać, że uśmiech pozostaje nie tylko objawieniem Państwa dobrego samopoczucia, ale jest również potężnym środkiem komunikacji z przyjaciółmi, rodziną, kolegami lub współpracownikami.

Okazuje się jednak, że trudno jest walczyć ze skutkami upływającego czasu. To naturalne, że Państwa zęby stają się matowe. Jeżeli ponadto są Państwo nałogowymi palaczami, piją kawę, herbatę lub lubią jeść pikantne potrawy, to mimo dobrej higieny jamy ustnej są Państwo bardziej narażeni na coraz bardziej żółte zęby.

Najlepszym sposobem na zaradzenie tej sytuacji jest decyzja o wybielaniu zębów.

Przedstawimy Państwu główne dostępne opcje i odpowiemy na pytanie: „Jak mogę wybielić zęby?

1. Wybielanie zębów u dentysty

Państwa specjalista stomatolog może zaproponować Państwu kilka rodzajów zabiegów wybielania zębów.

Oto lista głównych zabiegów oferowanych przez chirurga stomatologicznego:

  • wybielanie zębów za pomocą nakładek.
  • zabieg Icon®.
  • wewnętrzne wybielanie.
  • licówki stomatologiczne.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się Państwo zdecydują, Państwa zęby muszą być najpierw w doskonałym stanie w tym sensie, że nie wykryto w nich próchnicy ani infekcji.

Jeszcze przed zabiegiem wybielania zębów, Państwa dentysta dokona oceny stanu uzębienia i przeprowadzi skaling, aby usunąć z zębów wszelkie istniejące błony.

Uwzględniwszy te elementy wstępne, wyszczególnijmy główne techniki stosowane przez dentystę:

1.1 Wybielanie zębów za pomocą nakładek

Dentysta pobierze wyciski zębów w celu wykonania indywidualnej nakładki. Ta tacka będzie szczególnie przydatna po Państwa sesji zabiegowej w gabinecie, aby kontynuować leczenie w domu.

Następnie stomatolog użyje retraktora dent ystycznego, aby uzyskać dostęp do zębów i dziąseł. Stomatolog zastosuje środki ochronne na dziąsła, błony śluzowe i skórę.

Następnie przystąpi do zabiegu, nakładając na Państwa zęby żel wybielający. Środkiem wybielającym w tym żelu jest nadtlenek wodoru, który można znaleźć również w postaci nadtlenku karbamidu.

W Unii Europejskiej dawkowanie żeli jest regulowane. Dentyści mogą stosować żele z 6% nadtlenkiem wodoru, natomiast salony kosmetyczne i osoby prywatne mogą stosować żele z 0,1% nadtlenkiem.

Aby aktywować działanie żelu, zbliży on lampę do wybielania zębów do Państwa ust. Lampa ta będzie emitować zimne niebieskie światło, które przyspieszy proces wybielania. Jeśli nie użyje niebieskiej lampy LED, może również użyć lampy laserowej.

W każdym razie, po jednogodzinnej sesji, rezultaty będą natychmiastowe i przekonujące.

Po zakończeniu tej sesji dentysta prawdopodobnie poprosi Państwa o kontynuowanie leczenia w ramach „wybielania domowego”, czyli w domu. Wykonany na zamówienie ustnik będzie wtedy bardzo przydatny. Pozwoli to Państwu na samodzielne nałożenie żelu wybielającego. Należy przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących czasu trwania kuracji, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu wybielania.

1.2 Zabieg Icon®

Zasadniczo zabieg ten stosuje się w celu powstrzymania początków ubytków. Okazuje się jednak, że jest on również skuteczny w maskowaniu białych plam na zębach, które są spowodowane tak zwaną fluorozą. Fluoroza jest defektem mineralizacji szkliwa.

Konkretnie rzecz ujmując, zabieg Icon® jest techniką opartą na infiltracji. Na początku kwas solny jest używany do lekkiego ścierania zębów. Proszę nie panikować, dentyści są przyzwyczajeni do tego typu zabiegów!

Następnie specjalista wnika w plamę do usunięcia za pomocą żywicy podobnej do szkliwa. Wniknięcie żywicy w porowate szkliwo i uszczelnienie trwa bardzo krótko, około 3 minut. Podobnie jak w przypadku wybielania za pomocą żelu i tacek, na zębie umieszcza się specjalną lampę, która przyjmuje żywicę. W mniej niż minutę żywica twardnieje. Wtedy leczenie jest zakończone.

Zabieg Icon® nie jest tak naprawdę uważany za technikę wybielania zębów, ale raczej za metodę usuwania określonych przebarwień.

1.3 Wybielanie wewnętrzne

Ta metoda wybielania zębów nie obejmuje całego uzębienia, w przeciwieństwie do wybielania zębów za pomocą żelu i nakładek.

Stosuje się go na zębach, które są zdewitalizowane lub zdepopulowane. Zęby te bardzo szybko zmieniają kolor i stają się szarawe. Dentyści mogą Państwu zaproponować rozwiązanie tego nieatrakcyjnego wyglądu.

Celem jest tutaj uzyskanie dostępu do wnętrza zęba. Dokładniej mówiąc, trzeba dotrzeć do komory miazgi. Aby to zrobić, dentysta musi zrobić dziurę w zębie. Następnie dentysta umieszcza w tym ubytku preparat do wybielania zębów na bazie nadtlenku wodoru. Trzymają Państwo ten produkt wewnątrz zęba przez 2 do 3 tygodni. Pod koniec tego czasu dentysta wchłonie preparat wybielający. Ten protokół powtarza się dwa lub trzy razy, aż do osiągnięcia pożądanej bieli zęba.

1.4 Licówki stomatologiczne

Ostatnią techniką wybielania zębów wykonywaną u stomatologa jest założenie licówek.

W Stanach Zjednoczonych technika ta jest bardzo popularna zarówno wśród celebrytów, jak i wśród zwykłych ludzi.

Ważne jest, aby wiedzieć, że nakładanie licówek jest procesem nieodwracalnym. Ale kluczem jest niesamowity biały uśmiech!

Licówka to cienka ceramiczna powłoka przyklejona na zewnętrznej stronie zębów. Istnieją również licówki z żywicy kompozytowej, których trwałość jest o połowę krótsza niż licówek ceramicznych.

Licówki nakłada się w kilku etapach. Zaczyna się od pobrania wycisków w celu wykonania licówek na zamówienie. Następnie dentysta szorstkuje zęby, aby usunąć bardzo cienką warstwę szkliwa. Następnie licówki są przyklejane do szkliwa zębów.

Zakładanie licówek jest z reguły bezbolesne, ponieważ lekarz często stosuje znieczulenie miejscowe. W przypadku licówek ceramicznych można oczekiwać, że wytrzymają one do 10 lat, zanim trzeba będzie je wymienić. W przypadku licówek żywicznych można oczekiwać, że wytrzymają one 5 lat.

Teraz porozmawiajmy o budżecie. Wybielanie zębów u dentysty jest na ogół bardzo drogie, tym bardziej, że nie jest pokrywane przez ZUS lub Państwa firmy ubezpieczeniowe (lub bardzo rzadko).

Za wybielanie zębów żelem i nakładkami na całe uzębienie należy zapłacić średnio 800 euro. Na wewnętrzne wybielanie jednego zęba wydadzą Państwo 500 €. W przypadku zabiegu Ikony, dentyści z reguły obliczają koszt usunięcia jednej plamy na minimum 300 euro. Wreszcie, w przypadku zakładania licówek, ceny wahają się od 700 do 1200 euro za ząb!

Jeśli nie chce Pan wydać tyle pieniędzy, ale mimo to chce Pan odzyskać biel zębów, proszę zwrócić się do profesjonalistów w dziedzinie urody i udać się do instytutu.

2. Wybielanie zębów w salonie kosmetycznym

Wybielanie zębów w salonie kosmetycznym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem we Francji.

W kosmetycznym wybielaniu zębów stosuje się żele do wybielania zębów z 0,1% nadtlenkiem wodoru. To niskie stężenie nadtlenku gwarantuje klientom bezpieczne leczenie, które jest odpowiednie dla prawie wszystkich rodzajów zębów.

Pójście do instytutu nie zwalnia Państwa z obowiązku czyszczenia zębów w ciągu 6 miesięcy przed rozpoczęciem leczenia. Ponadto zęby muszą być również zdrowe, bez ubytków.

Technika stosowana przez instytuty to technika rynny z nałożeniem żelu. Po oczyszczeniu zębów, żel nakłada się na uniwersalną tackę, która jest do dyspozycji. Następnie zostanie użyta lampa do wybielania zębów, aby aktywować działanie żelu. Zalecanym protokołem jest wykonanie 3 sesji po 20 minut każda.

Po jednej godzinie rezultaty będą widoczne. Należy pamiętać, że wyniki będą się różnić u poszczególnych klientów w zależności od struktury ich szkliwa. Ale będzie można powtórzyć zabieg w zależności od przypadku, aby osiągnąć pożądany efekt.

Jeśli chodzi o koszty, to średnia za jednogodzinny zabieg wynosi 79 euro, ale można znaleźć instytuty, które pobierają wyższe ceny, przekraczające 100 euro. Często podawanym powodem jest stosowanie innej techniki, amerykańskiego wybielania zębów, w której stosuje się żele o wyższej dawce około 6%. Należy jednak wiedzieć, że te żele są zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia.

Jeżeli wejdą Państwo do instytutu i po zapytaniu stwierdzą, że stosowane żele mają bardzo wysokie stężenie nadtlenku (do 40%), proszę uciekać. Proszę nie igrać ze swoim zdrowiem, te produkty są niebezpieczne, więc proszę nie ulegać pokusie niesamowitej bieli dla zębów, ponieważ to nieodwracalnie uszkodzi Państwa szkliwo!

Ostatnią możliwością wybielania zębów jest decyzja o przeprowadzeniu kuracji wybielającej w domu. Poznajmy dostępne metody.

3. Domowe wybielanie zębów

Jeżeli chcą Państwo wybielić zęby w domu, mają Państwo wiele możliwości. Jednak niektóre produkty są bardziej produktami do konserwacji po wybielaniu.

Oto różne rodzaje rozwiązań, które mogą przynieść Państwu satysfakcję.

3.1 Wybielająca pasta do zębów

Powiedzmy sobie jasno: wybielające pasty do zębów nie mają nic wspólnego z wybielaniem zębów. Ich zadaniem jest czyszczenie zębów, polerowanie ich, ułatwianie usuwania płytki nazębnej z zębów i redukcja przebarwień. Dlatego wybielające pasty do zębów pozwalają Państwu przywrócić zębom blask.

Są one bardzo przydatne dla utrzymania efektów wybielania zębów.

W supermarketach, aptekach i drogeriach można znaleźć wiele wybielających past do zębów. W swoim składzie mają elementy ścierne, takie jak krzemionka lub węglan wapnia, ale także elementy polerujące, takie jak perlit.

WHITECARE zdecydowała się zaoferować pianki czyszczące i wybielające, które nie są w formie pasty, lecz w formie sprayu do rozpylania na szczoteczkę do zębów.

Do Państwa należy wybór, co najbardziej Państwu odpowiada, aby uzyskać najdłuższy efekt wybielania.

3.2 Naturalne środki zaradcze

Istnieje wiele babcinych sposobów na rozjaśnienie zębów.

Oto niewyczerpująca lista, którą możemy sporządzić:

  • sok z cytryny: Cytryna to owoc cytrusowy, który ma naturalną moc ścierania. Jego kwasowość pozwala na działanie na szkliwo i na redukcję płytki nazębnej. Nie zaleca się stosowania go codziennie. Proszę rozważyć używanie cytryny nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
  • soda oczyszczona: to kolejny naturalny i ekologiczny produkt, który jest używany w wielu okolicznościach (do pochłaniania zapachów, do prania, jako środek czyszczący w gospodarstwie domowym, a także jako „pasta do zębów” do wybielania zębów). Dla higieny jamy ustnej ma dwie zalety: czyści zęby, a także pomaga zwalczać nieświeży oddech. Oprócz tego, że czyści Państwa zęby, ma również właściwości ścierne, które pomagają utrzymać biel zębów. Taka sama rada jak w przypadku cytryny: stosować z umiarem.
  • węgiel drzewny na zęby: Ten produkt ma podobne właściwości jak wodorowęglan sodu. Węgiel aktywny jest naturalnie bardzo chłonny, więc pomaga zwalczać cierpkość, ale także likwidować wrzody w jamie ustnej i stany zapalne dziąseł. Sproszkowany węgiel aktywny również zapewni Państwu świeży oddech.

Można też wspomnieć o zielonej glince, occie jabłkowym, olejkach eterycznych z mięty pieprzowej lub cynamonu, które pomagają przywrócić lub utrzymać białe zęby.

Wszystkie te naturalne środki należy stosować z umiarem, aby nie uszkodzić szkliwa.

3.3 paski wybielające

Paski do wybielania zębów bardzo często zawierają środki wybielające, takie jak nadtlenek wodoru lub karbamidu. Mogą one również zawierać naturalne środki, takie jak węgiel aktywny. Stosowane codziennie przez kilka dni z rzędu mogą pomóc Państwu w osiągnięciu bielszych zębów. Głównym ryzykiem związanym z paskami wybielającymi jest to, że mogą Państwo uzyskać nierównomierne rezultaty, ponieważ nie zawsze łatwo jest nakleić paski równomiernie na wszystkie zęby.

3.4 pióra wybielające

Pióra wybielające są generalnie zaprojektowane na tej samej zasadzie, co paski wybielające. Używając go jak szczoteczki, nakładają Państwo warstwę środka wybielającego bezpośrednio na zęby. Dotyczy to głównie zębów przednich, które są widoczne dla wszystkich. Dodają one energii Państwa zębom i są bardzo popularne, gdy są Państwo poza domem. Nic prostszego, niż wsunąć je do torebki lub schowka na rękawiczki.

3.5 Zestawy do wybielania zębów

Na koniec porozmawiajmy o zestawach do wybielania zębów w domu, które są najbardziej zaawansowaną wersją wybielania dla majsterkowiczów. Istnieje niezliczona ilość opakowań sprzedawanych w Internecie lub w aptekach, które pozwalają wybielić zęby.

Kilka wskazówek, które warto rozważyć przed zakupem zestawu do wybielania:

  • proszę pamiętać o sprawdzeniu składu żeli, który nie powinien przekraczać 0,1% nadtlenku wodoru;
  • proszę pomyśleć o powtórzeniu zabiegów, aby stworzyć prawdziwą „kurację” wybielającą. Dlatego zestaw, który zawiera tylko 10 ml strzykawkę z żelem jest zbyt mały, aby zagwarantować rezultaty. Zamiast tego proszę zdecydować się na kompletne zestawy, jak np. firmy WHITECARE, która w każdym ze swoich modeli oferuje trzy strzykawki z żelem o pojemności 10 ml;
  • aby żel był skuteczny, należy wybierać zestawy, które są wyposażone w mini lampę LED;
  • mały plus: czasami Państwa zęby mogą być wrażliwe po zabiegu. Jeżeli w Państwa zestawie znajdzie się żel remineralizujący, który wzmocni szkliwo i wyeliminuje tę wrażliwość, będą Państwo spokojni i pewni, że leczenie będzie „komfortowe”.

Za kompletny zestaw do wybielania zębów należy zapłacić około 40 euro.

Właśnie zostały Państwu przedstawione główne metody trwałego lub częściowego wybielania zębów. W zależności od Państwa życzeń i budżetu, mogą Państwo wybrać ten, który najbardziej Państwu odpowiada.