Wybielanie zębów jest powszechnie praktykowane we Francji. W zależności od stosowanych technik i produktów, może być przeprowadzona w domu, w salonie kosmetycznym, u kosmetyczki lub oczywiście w gabinecie stomatologicznym.

Na rynku czasami trudno jest wiedzieć, jak wybrać najbardziej odpowiednie produkty.

Postanowiliśmy wyjaśnić główne istniejące środki wybielające zęby, aby pomóc Państwu lepiej zrozumieć ich działanie i ograniczenia.

1. Nadtlenek wodoru

Zacznijmy od nadtlenku wodoru, który jest najbardziej znanym środkiem wybielającym.

Jest podstawą większości żeli do wybielania zębów. Mówiąc prościej, nadtlenek wodoru nazywany jest również nadtlenkiem wodoru w roztworze wodnym.

Ma właściwości utleniające i antyseptyczne. Stężenie nadtlenku wodoru w żelach wybielających musi być bardzo dokładnie przeanalizowane.

Chociaż produkt ten jest bardzo skuteczny w kuracji wybielania zębów, jego stosowanie jest rzeczywiście regulowane.

Żele z zawartością nadtlenku wodoru nie większą niż 0,1% są dostępne bez recepty. Są bezpieczne i skuteczne w domowych lub salonowych zabiegach wybielania zębów.

Powyżej tej dawki są one stosowane przez pracowników służby zdrowia. Na przykład, jeśli odwiedzą Państwo swojego dentystę, może on zaproponować Państwu stomatologię estetyczną z użyciem żeli, które mogą zawierać 6% nadtlenku wodoru. Do tej dawki stomatolog może następnie przepisać pacjentowi dalsze leczenie ambulatoryjne. Jeżeli pacjent postępuje zgodnie z protokołem wskazanym przez lekarza, może przeprowadzić domowe wybielanie zębów przy użyciu 6% żelu.

Powyżej tej dawki nie można przepisać recepty dla danej osoby. Tylko dentyści są upoważnieni do pracy z żelami wysokodawkowymi.

Ten ostatni punkt jest bardzo ważny: nadtlenek wodoru jest bezpieczny, o ile stosuje się prawidłowe dawkowanie. Żele o stężeniu nadtlenku powyżej 6% mogą powodować stany zapalne, oparzenia dziąseł i nieodwracalne uszkodzenia zębów (wyłamane, popękane zęby itd.). Szkody są nieodwracalne. Dlatego należy zachować czujność i zdecydowanie odradzamy kupowanie na zagranicznych stronach internetowych żeli, które nie spełniają przepisów.

2. Nadtlenek karbamidu

Nadtlenek karbamidu jest środkiem wybielającym stosowanym przez dentystów, ale jest on również szeroko stosowany w amerykańskim wybielaniu zębów. Mówiąc prościej, nadtlenek karbamidu zawiera 1/3 nadtlenku wodoru. Dzięki temu stosunkowi łatwo jest obliczyć zawartość nadtlenku wodoru w żelu.

Produkt zawierający 30% nadtlenku karbamidu to w rzeczywistości 10% nadtlenku wodoru.

Ten żel podlega tym samym zasadom zgodnie z dyrektywami europejskimi. Dlatego tylko żele zawierające 16% nadtlenku karbamidu (6% wodoru) mogą być nadal przepisywane przez pracownika służby zdrowia do wybielania w domu.

Główną różnicą między karbamidem a wodorem jest czas rozkładu produktu. Nadtlenek karbamidu zapewnia swoją siłę wybielającą przez dłuższy czas niż wodór.

Według badań, wodór uwalnia większość swojej mocy wybielającej w ciągu 30 do 60 minut. Natomiast nadtlenek karbamidu uwalnia połowę swojej mocy wybielającej w ciągu pierwszych dwóch godzin, a resztę w ciągu następnych 6 godzin.

Zarówno wodór, jak i karbamid dają doskonałe rezultaty w wybielaniu uśmiechu.

3. Kwas ftalimidoperoksykapronowy

Ten produkt, znany również pod nazwą PAP, można uznać za nowy środek wybielający na rynku wybielania zębów. Ten produkt nie uwalnia nadtlenku wodoru. Ten żel zawiera aktywny środek wybielający, który wybiela przebarwione cząsteczki wewnątrz zęba. Jest jeszcze niewiele badań na temat tego produktu, ale wydaje się, że jest skuteczny.

Ponieważ nie zawiera nadtlenku, nie podlega przepisom europejskim, które regulują stężenia żeli do wybielania zębów.

4. Wybielająca pasta do zębów

Wybielające pasty do zębów są przeznaczone do utrzymania wybielonych zębów lub po prostu do odświeżenia uśmiechu.

W wybielających pastach do zębów znajduje się kilka różnych składników.

Bardzo często producenci stosują sodę oczyszczoną, która pomaga dokładnie oczyścić zęby i zredukować przebarwienia.

Ale można też znaleźć tak zwane czerwone i niebieskie pigmenty. Celem jest podkreślenie bieli zębów, ale raczej w efekcie trompe-l’oeil.

Mogą Państwo stosować te paszteciki do zębów codziennie, ponieważ ich skład jest bezpieczny. Ścieralność komponentów jest bardzo niska.

5. Węgiel drzewny na zęby

Węgiel aktywny jest produkowany z organicznej materii roślinnej. Jego naturalne pochodzenie daje mu silną zdolność absorpcji. Występujący w postaci czarnego proszku węgiel drzewny pomaga w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej lub zapalnych czy opuchniętych dziąseł. Pomaga w walce z kamieniem nazębnym i niektórymi chorobami przyzębia. Ma on tę zaletę, że wnika do wnętrza zęba, aby lepiej trafić w przebarwienia i szybko je usunąć.

Proszek z węgla drzewnego nie musi być stosowany codziennie, ale zaleca się stosowanie raz lub dwa razy w tygodniu. Jest to dobry produkt do domowego wybielania zębów.

6. Naturalne środki zaradcze

Istnieją inne produkty, które w naturalny sposób mają właściwości wybielające.

Wspomnieliśmy już o wodorowęglanie sodu, który jest obecny w wybielających pastach do zębów. Jest to jednak domowy sposób na samodzielne wybielanie zębów. Jego związek chemiczny jest bardzo dobrym materiałem ściernym. Dlatego pomaga w usuwaniu niedawno powstałych plam. Nie należy jednak stosować go często, ponieważ może uwrażliwić zęby i w końcu uszkodzić szkliwo.

Przejdźmy teraz do cytryny, która jest dobrze znana z tego, że nadaje zębom natychmiastowy połysk. Niektórzy stosują plasterek cytrynowy nacierany bezpośrednio na zęby. Inni wolą zrobić sok z cytryny i połączyć go z sodą oczyszczoną. W tej mieszance maczają Państwo swoją szczoteczkę do zębów i myją nią zęby. Ale cytryna jest owocem cytrusowym, więc ma wysoką kwasowość. Aby nie uszkodzić szkliwa, zaleca się stosować go nie częściej niż raz w tygodniu.

Można też wspomnieć o olejkach eterycznych, takich jak olejek z drzewa herbacianego. Olejek ten ma wiele właściwości, między innymi oczyszcza jamę ustną i pomaga wybielić zęby.

W tym samym rejestrze, co olejek z drzewa herbacianego, można wymienić olejek kokosowy, który może być stosowany jako płyn do płukania ust lub olejek eteryczny z mięty pieprzowej.

Jeśli dodamy do tego gruboziarnistą sól morską, zieloną glinkę lub ocet jabłkowy, to powstanie długa lista naturalnych środków, które a priori posiadają właściwości wybielające. Wszystkie należy stosować z rozwagą i nieregularnie.